Publiceringsdatum: 2025-02-25
Letar du efter ett jobb inom hälso- och sjukvård? Ett spännande jobb som fysioterapeut hos Stift Bräcke Diakoni väntar på dig - varför inte söka idag? Stift Bräcke Diakoni söker en medarbetare på heltid som vill arbeta 6 månader eller längre. Kan det vara du?
För detta jobb är Alingsås den angivna tjänsteorten. Om du är intresserad av en karriär inom fysioterapeut, ta en titt på den lediga tjänsten som Stift Bräcke Diakoni erbjuder för att se om det är en matchning. Här är chansen att bli en del av Stift Bräcke Diakoni och jobba som fysioterapeut! Ansök senast måndag den sjuttonde mars 2025.
På Bräcke rehabmottagning i Alingsås gör vi skillnad i stort och smått genom att ständigt tillföra nya kunskaper till verksamheten.
Vi söker nu en fysioterapeut som vill arbeta med vårt team på heltid.
Bräcke rehabmottagning är belägen mitt i Alingsås i gemensamma lokaler och väntrum med Bräcke vårdcentral Centrum. Här jobbar fysioterapeuter och arbetsterapeuter med insatser till allt från stela leder och svaga muskler, till långvariga besvär med stress och smärta. Som en del av Bräcke diakoni bedriver vi vård med idén om att göra mer för fler. Yrkeskunnandet i gruppen är stort men vi fortsätter att läras genom kompetensutveckling och kunskapsutbyte inom Bräcke diakoni.
Hos oss ingår du i en kollegial fysioterapeutgrupp som delar på patientansvaret och jobbar tillsammans med patienterna i varje behandlingsplan. I rehabiliteringen möter du personer med alla typer av besvär. Arbetet består av individuella besök, rådgivning och behandling samt hjälpmedelsutprovning till patienter i alla åldrar.
Vi vill hålla en hög kvalitet på det arbete vi gör och veta att det bidrar till ökad livskvalitet. Därför söker vi dig som är en lyhörd problemlösare, som samarbetar för att hitta insatser som passar varje person och livsstil. Som en del av en mindre idéburen mottagning vill vi att du deltar aktivt och följsamt i det dagliga arbetet med delad ansvarskänsla för patienterna.
Du som börjar hos oss blir del av en verksamhet fokuserar på utveckling och lärande till fördel för våra målgrupper. Detta genom att samverka med flera professioner i det dagliga arbete, både på mottagningen och intilliggande vårdcentral. Inom Bräcke diakoni får du även tillgång till nätverk där fysioterapeuter från fler verksamheter inom Bräcke diakoni. Interna utbildningar planeras individuellt och sker via utbildningsplattformen Speranza akademin.
Vi är en del av Bräcke diakoni. En idéburen stiftelse med över hundra års erfarenhet som vill göra livet bättre, i det lilla och i det stora. Det gör vi inom stöd, vård och omsorg med fokus på varje människas unika livssituation. Vi använder överskott för att göra mer för fler, nu och i framtiden. Som arbetsgivare tar Bräcke diakoni ansvar med kollektivavtal och en rad förmåner. Läs mer här: https://brackediakoni.se/vart-erbjudande/
Antal tjänster | 1 |
---|---|
Arbetstid | Heltid |
Företagsnamn | Stift Bräcke Diakoni |
Lön | Fast månads- vecko- eller timlön |
Omfattning | 6 månader eller längre |
Organisationsnummer | 8572003104 |
Typ av anställning | Vanlig anställning |
Yrke | Fysioterapeut |
Yrkesområde | Hälso- och sjukvård |
Stift Bräcke Diakoni söker en person till denna tjänst som fysioterapeut med placerings i Alingsås. Om det låter intressant att arbeta som fysioterapeut hos Stift Bräcke Diakoni skickar du in din ansökan senast 2025-03-17.
Källa: Arbetsförmedlingen
Capio Sverige AB söker en person till tjänsten som fysioterapeut i Lilla Edet.
2025-02-19
Mer infoVardaga AB söker en person till tjänsten som fysioterapeut i Ekerö.
2025-01-29
Mer infoSimrishamns kommun söker en person till tjänsten som fysioterapeut i Simrishamn.
2025-02-10
Mer info